reklama

Vedci vytvorili nový liek proti rakovine. Zase?!

Americká spoločnosť pre vývoj protirakovinových liečiv nedávno publikovala ďalší sľubný prístup k boju s touto chorobou. Podchvíľou sa objavujúce správy tohto typu však môžu vyvolávať skôr rozporuplné pocity či zmätenie. Tešiť sa vôbec z takých objavov, keď v praxi nevidno ich dopad? Ba niekto možno stále čaká na jedinú "zázračnú" látku, ktorá raz a navždy odstráni rakovinu zo zoznamu chorôb ohrozujúcich život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Nových chemických látok s potenciálne terapeutickým účinkom, aj v onkológii, dizajnujú či nachádzajú vedci neustále mnoho, do bežných médií sa však správa o nich dostane obvykle len v prípade, že je objav spojený s niečím "čitateľsky zaujímavým", napríklad ak sa ho zúčastnia slovenskí či českí vedci. Na druhej strane je takýchto tlačových správ možno i mätúco veľa, hlavne pokiaľ neprinášajú pridanú hodnotu v podobe aspoň trošku komplexnejšej predstavy o celom probléme (nie len v podobe napríklad štatistických údajov o závažnosti ochorenia) a priblíženia (aspoň tých laicky stručne vysvetliteľných) špecifík daného prípadu. Aktuálny článok v Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (PNAS) ma motivoval k pokusu o takéto, a predsa (v mojich očiach stále príliš) stručné, podanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doterajší výskum naznačuje, že protinádorových liečiv pravdepodobne potrebujeme obrovské množstvo; aj preto každý prírastok do ich rozrastajúcej sa rodiny je novou nádejou pre časť budúcich pacientov. Už jednotlivé typy zdravých buniek nášho tela sa totiž od seba značne líšia. Predstavme si ešte, že príčiny zvrhnutia sa bunky na rakovinovú môžu byť mnohoraké a zakaždým ide o kombináciu niekoľkých zlyhaní. Hoci početné charakteristiky zhubného bujnenia ich spájajú, čím je liečba presnejšie prispôsobená konkrétnemu prípadu, tým menšie by mohlo byť riziko vedľajších účinkov i neúspechu. V budúcnosti sa na spôsoby, ktorými sa súčasná medicána snaží bojovať proti nádorom, bude iste aj odborná verejnosť pozerať s hrôzou, možno i väčšou, než nás teraz napĺňajú niektoré felčiarske praktiky dávnej minulosti. (Už dnes táto hrôza časť pacientov motivuje k alternatívnym prístupom, neraz však oberajúcim aj o šancu, ktorú by priniesla odborná liečba.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi pracoviská venujúce sa aplikovanému výskumu v tejto oblasti patrí aj spoločnosť OncoMed Pharmaceuticals. Špecializuje sa na vývoj protilátok zacielených na kľúčové bielkoviny buniek iniciujúcich nádory, nazývaných tiež "rakovinové kmeňové bunky". V minulotýždňovom čísle časopisu PNAS jej pracovníci opísali vývoj ďalšej takejto protilátky, OMP-18R5, jej testovanie a overovanie mechanizmu účinku na vnútrobunkovej úrovni.

OMP-18R5 výrazne spomaľovala rast istých typov ľudských národov pankreasu, hrubého čreva, prsníku a pľúc implantovaných do myší s oslabenou imunitou. Pri jej kombinácii s bežne používaným chemoterapeutikom bolo dokonca pozorované zmenšovanie nádoru. Ten vplyvom protilátky ani dlho po vysadení lieku nezačal opäť rásť. Bunky takto ošetrených nádorov mali tiež desaťkrát zníženú schopnosť vytvoriť nový nádor po prenesení do "zdravej" myši.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úloha OMP-18R5 nie je rovnaká ako v prípade protilátok tvorených imunitným systémom. Vedci využívajú tento typ bielkovín (jednu podskupinu imunoglobulínov) pre ich schopnosť špecificky rozpoznať a naviazať sa na konkrétne miesto cieľovej bielkoviny. OMP-18R5 svojou väzbou znefunkční určitý typ receptorov prenášajúcich signály podporujúce nádorový rast. Priaznivo tým tiež mení odpoveď bunky na chemoterapeutikum.

Prípadné používanie tejto látky v praxi závisí minimálne od výsledkov prebiehajúcich klinických štúdií. Tie sú, mimochodom, vo všeobecnosti nákladné do prehnanej miery kvôli s nimi spojenej administratívnej záťaži. (To je však téma hodná samostatného článku...)

Lenka Abelovská

Lenka Abelovská

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Popri tom, ako som si rozširovala obzory, snažila sa občas čo-to spracovať do publikovateľnej formy a podeliť sa tu o to s každým, kto má záujem."O mne":Tento blog nemal byť o mne. Keby niekto veľmi chcel, mohol by si ma vygúgliť.(Ale pozor; mám menovkyňu. Ja som tá, čo maturovala na bilingválnej Metodke, vyštudovala biochémiu a zopár rokov strávila na Katedre biochémie PriF UK v Bratislave.)Novšie články odo mňa budete, dúfam, nachádzať tu: http://projektn.sk/autor/lenka-abelovska. Zoznam autorových rubrík:  Zaujímavosti z bioviedO rozhovoroch, ktoré liečiaO (ne)fungovaní mozguVeda v kontexte spoločnostiRozhovory s mladými vedcamiO snahách zmeniť svetRacionálna výživaJazykové okienkoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu